Buty do tenisa ziemnego
Opublikowane przez Martin w dniu
Rodzaje i typy butów do tenisa
Nie taka oczywista sprawa...
Zacznę od krótkiej historii botów do tenisa, bez których ten sport nie był by aż tak ekscytujący a gracze nie osiągaliby tak wspaniałych rezultatów. Choć gra w tenisa istnieje od bardzo dawna, to buty jakie znamy dziś, zostały zaprojektowane nie tak dawno. Otóż pierwsze buty z gumowa podeszwa były stworzone dla brytyjskiej marynarki wojennej na początku 18 wieku po to, by ułatwić im poruszanie się po śliskim pokładzie statku. W 1892 pojawiły się w sprzedaży już jako buty do tenisa i nazywano je plimsolls lub sneakers, czyli znane nam dzisiaj tenisówki. Pozostały prawie nie zmienione aż do lat 60 ubiegłego wieku, kiedy to trener na uniwersytecie w Oregonie-Bill Bowerman zapragnął, aby jego sportowcy mieli obuwie które będzie bardziej komfortowe i pozwoli osiągać im lepsze rezultaty. Zaproponował miękka wkładkę oraz nylonowe pokrycie botów co sprawiło ze stały się lżejsze. Jego firma Nike istnieje do dzisiaj. W latach 1960-70 firmy tj. Puma czy Adidas także pracowały nad ulepszeniem botów do gry w tenisa. Każda z nich wniosła wiele rozwiązań z których korzystamy do dzisiaj.
Jak dobrać buty, żeby lepiej grac i uniknąć kontuzji?
Niezależnie od typu kortu na którym gramy, buty do tenisa muszą spełniać zadania ogólne. Dobierz buty w których będziesz mógł bezpiecznie grac. Muszą dobrze trzymać stopę i mieć wygodna wkładkę. Zwróć uwagę na kształt swojej stopy i wybierz model w którym Ci będzie najwygodniej. Buty nie mogą być zbyt luźne lub za wąskie. Weź pod uwagę grubość skarpet w których będziesz grac i zostaw luz w palcach, gdyż stopa podczas gry przesuwa się do przodu.
Clay, czyli jak kontrolować poślizg?
W Polsce mamy możliwość grania na kilku rożnych nawierzchniach. Najczęściej spotykana to maczka czyli tzw. clay. Na kortach ceglanych piłka odbija się wyżej i z mniejszą prędkością, ponieważ nawierzchnia jest szorstka i występuje na niej duże tarcie. Na taki kort specjalnie zaprojektowano podeszwę w tzw. jodełkę, która poprawia przyczepność, hamowanie i ślizg do piłki, dzięki czemu będziemy mogli sprawniej kontrolować uderzenia, a gra nie będzie spóźniona.
Miękki dywan
I tutaj sprawa nie jest taka oczywista. Na dywan produkowane są buty o podeszwie całkowicie gładkiej, ale zazwyczaj wykonawcy takich nawierzchni w cenie proponują granulat, którym posypuje się kort. Spełnia on rożne funkcje tj. obniżenie kosztów utrzymania kortu czy możliwość ślizgu, komfort gry na posypanym dywanie jest porównywalny z kortami ceglanymi. W zależności od ilości granulatu na korcie, wybieramy buty z podeszwą w jodełkę, czyli na clay lub jeśli kort nie jest posypany obficie możemy założyć buty na kort twardy.
Kort twardy, czyli tzw. Hard Court
Gra na takim korcie jest szybka i wymagająca. Buty muszą zapewniać stabilność przy poruszaniu się, modele z wysokimi bokami i sztywnym tyłem będą odpowiednie. Podeszwa oraz wkładka powinny dobrze amortyzować uderzenia stopy o twarde podłoże oraz zapewniać sprężystość przy biegu i podskokach, inaczej nasze stawy szybko dadzą o sobie znać. Wybierzmy podeszwę, która jest wytrzymała na ścieranie się, gdyż twarda nawierzchnia kortu jest bezlitosna dla botów. Im niższy indeks ścieralności (DIN) tym lepiej.
Trawa, nie zawsze prawdziwa
Na kortach trawiastych piłki odbijają się szybko i nisko, ponieważ napotykają mniejsze tarcie. Do tego typu nawierzchni potrzebujemy podeszwy, która zapewni nam odpowiednią przyczepność. Charakteryzuje ja specyficzny bieżnik w formie małych wypustków równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni. Możemy takich butów używać również do gry na sztucznej trawie lub kupić specjalnie na nią stworzone tzw. omni clay.